Skip to content

Äldrerådens inflytande varierar

Äldreråden är lagstadgade påverkansorgan i både kommunerna och välfärdsområdena. Äldrerådens viktigaste uppgift är att föra fram de äldres synpunkter och behov till beslutsfattarna. Äldrerådens ställning och påverkansmöjligheter varierar stort.

Pensionärsförbundens intresseorganisation PIO rf och äldreombudsmannen har tillsammans lyft fram problem och föreslagit förbättringar till äldrerådens representativitet och verksamhetsförutsättningar i kommunerna och välfärdsområdena.

Förslaget till ändringar i lagar om kommuners och välfärdområdenas äldreråd överlämnades till minister Anna-Kaisa Ikonen (Saml.) den 26 mars 2025 och innehållet i sin helhet kan du läsa via knappen nedan. Vi kräver att äldreråden måste ha reella möjligheter att agera och påverka kommunernas och välfärdsområdenas beslutsfattande i ett tillräckligt tidigt skede. Representanterna för råden ska ha yttrande- och närvarorätt i organ som är centrala för de äldres ställning och rättigheter, till exempel i nämnder eller vid fullmäktigemöten.

Äldreinstitutets enkät till välfärdsområdenas och kommunernas äldreråd 2023 visar att äldreråden inte har tillräckligt bra möjligheter att påverka frågor som berör de äldre.

Categories: