FRÅGESPORTSUTTAGNINGAR 2022

De regionala uttagningarna till förbundets frågesport ordnas 9.2.2022 kl. 13.00 digitalt på Zoom.

Du kan se sändningen här:

 

Frågorna och även de rätta svaren publiceras här efter att de lästs upp:

Till frågorna och svaren

Resultat i uttagningen 9.2.2022

I finalen deltar ett lag från Mellannyland, ett lag från Västnyland, ett lag från Åboland, ett lag från Åland, tre lag från Österbotten och ett lag från Östnyland. Dessa är markerade med fet stil.

Åland

1. Mariehamns Pensionärsförening r.f. Lag 2, 33 poäng
 - Annika Pensar, Kaj Fellman, Jan-Erik Berglund

2. Mariehamns Pensionärsförening r.f. Lag 4, 31,5 poäng
3. Mariehamns Pensionärsförening r.f. Lag 1, 30 poäng
4. Mariehamns Pensionärsförening r.f. Lag 3, 19,5 poäng

Åboland

Iniö på första plats efter utslagsfråga
1. Iniö, 33 poäng
 - Rea Åkerfelt, Gunnar Björklund, Leif Jensen

2. Nagu, 33 poäng
3. Åbo 1, 32 poäng
3. Kimito 2, 32 poäng
5. Åbo 2, 31,5 poäng
5. Kimito 1, 31,5 poäng
7. Pargas 1, 27,5 poäng
8. Pargas 2, 27 poäng
9. Västanfjärd 2, 26 poäng
10. Västanfjärd 1, 23,5 poäng
11. Västanfjärd 3, 23 poäng
12. Dragsfjärd 1, 19 poäng
13. Dragsfjärd 2, 18 poäng

Österbotten

1. Kaskö Pensionärsklubb, 36,5 poäng
 - Sonja Lapveteläinen, Aarno Lindholm, Stig Göran Häggblom
2. Oravais Pensionärer rf. 1, 35,5 poäng
 - Gunvi Lundqvist, Christer Höglund, Sven Thors
3. Pensionärfklubben Milstolpen r.f. Lag nr. 1, 35 poäng
 - Sten Gripenberg, Gurli Sjöberg, Richard Sjölund

4. Korsholm lag 2, 33 poäng
5. Korsnäsnejdens Pensionärer rf, 30,5 poäng
5. Närpes pensionärsförening/Lag 1, 31,5 poäng
7. Vasa Svenska Pensionärsförening, VIPS, 30 poäng
7. Esse lag 2, 30 poäng
7. Kvevlaxnejdens Pensionärsklubb, 30 poäng
10. Pensionärsföreningen Nygammal i Petalax r.f., 29,5 poäng
10. Pensionärsföreningen Vi Norrifrån, 29,5 poäng
12. Malax Pensionärer, 29 poäng
13. Övermark pensionärsförening, 28,5 poäng
14. Pensionärsklubben Milstolpen r.f. Lag nr. 2, 28 poäng
14. Larsmo pensionärer, 28 poäng
16. Esse lag 1, 26 poäng
17. Närpes pensionärsförening / Närpes 2, 25,5 poäng
18. Korsholm lag 1, 25 poäng
19. Pedersöre Pensionärsklubb, 24 poäng

Östnyland

1. Borgå, 33 poäng
- Rabbe Lutz, Bengt Nyholm, Ann Sandelin

2. Kotka, 30,5 poäng
3. Lovisa, 29,5 poäng
3. Sibbo 1, 29,5 poäng
5. Pernå, 24,5 poäng
6. Sibbo 2, 18,5 poäng

Mellannyland

1. Vanda 1, 35,5 poäng
 - Tom Serén, Ann-Marie Sjöberg, Per Göran Eriksson

2. HBL  seniorer, 34,5 poäng
3. ESP, 29 poäng
4. Munksnejden, 28 poäng
5. Vanda 2, 27 poäng

Västnyland

1. Österby 1, 33 poäng
 - Rainer Björklöf, Birgitta Herrgård, Nils Jansson

2. Österby 2, 32,5 poäng
3. Ingå, 30,5 poäng
4. Sjundeå, 30 poäng

ANNONSER